But my budget is EXACTLY 8 dollars a day.Bro, Flour is the cheapest calorie per dollar.
According to this chart 4,464kcal/dollar.
https://efficiencyiseverything.com/calorie-per-dollar-list/
If I sit and eat a bag of flour my budget is 15 per month.
The next month I would have to eat 240*2=480-15= 465.
I also have to mix in fruit and vegetables because my belly is reasonable, re: not fat unhealthy belly but not skinny.
NOTE: This calculation assumes 30 days per month, every three months I have to spend an extra 10 dollars. 10*4 =40/8=5 days+[30*12]= 365 ( not counting a leap year ).