Regularly I see people in tears about their groceries in online videos. I love lasagna so I buy a 5 pound frozen tray for 14$ and garlic bread for 4 dollars. I like chili also so I buy 3$ can and add some ingredients if I feel like it but it has most of what I want for taste. I feed myself pretty well for 50$ a week.
My guess is it's meat that is crazy expensive and fruit. I buy mostly bananas that cost me 1$ for 5. I rarely cook so I don't buy meat. I know many are buying for kids which I don't have to. Most of the stuff I buy seems to be the same price for years. I like the triscuit flavors and they are usually 2$ to 2.50 per box.
My guess is it's meat that is crazy expensive and fruit. I buy mostly bananas that cost me 1$ for 5. I rarely cook so I don't buy meat. I know many are buying for kids which I don't have to. Most of the stuff I buy seems to be the same price for years. I like the triscuit flavors and they are usually 2$ to 2.50 per box.